"ILÂHI EMIR "TESETTÜR" ve KIZ ÇOCUGU

Aşağa gitmek

"ILÂHI EMIR "TESETTÜR" ve KIZ ÇOCUGU

Mesaj  kabe_yolu Bir Paz Ara. 21, 2008 12:00 am

Resul'üm! Zevcelerine, kizlarina ve müminlerin hanimlarina söyle. (Zaruri bir ihtiyaçlari olup disari çikmak istedikleri zaman), dis elbiselerini üzerlerine giysinler. Bu onlarin ahlâksiz kadinlardan olmadiklarinin bilinmesi ve incitilmemesi için daha elverislidir. Allah çok bagislayandir, merhamet edendir." (Ahzâb: 59)

"Basörtülerini (gögüs ve boyunlari görünmeyecek sekilde) yakalarinin üstüne koyup örtsünler." (Nûr: 31)

"Vakar ile evlerinizde oturun. Ilk cahiliye çagi kadinlarinin açilip saçilmasi gibi açilip saçilarak yürümeyin." (Ahzâb: 33)

Âyet-i kerime'leri ile müslüman hanimlara tesettürü emretmistir.

Ebeveynler olarak ilk önce tesettürün bir ilahi emir oldugunu kendimiz idrak etmeliyiz ve basörtümüzü ve dis kiyafetimizi "Allah için" giydigimizi her firsatta çocuklarimiza vurgulamaliyiz. Erkek-kiz ayirimi yapmaksizin tesettürle ilgili ayetleri numaralari ile çocuklarimiza ezberletmeliyiz.

Kiz çocuklarimiza ise çok küçük yaslarda küçük ve renkli basörtüler sunmaliyiz. Mutlaka her kizimizin dolabinda ve çekmecesinde kendine ait bir basörtüsü olmalidir. Çünkü kizimiz gelisim esnasinda anneyi model alacak ve dolayisiyla annesi gibi basörtü takmaya çalisacaktir. Bu eylem belki de bazen sizin en gözde, en pahali, en degerli basörtünüz ile gerçeklesecektir. Böyle bir zamanda çocugunuzun elinden basörtünüzü kizarak almak yerine "Çok yakisti kizim! Genç kiz olunca daha da çok yakisacak. Bu nedenle bu örtüyü güzelce muhafaza edelim!" derseniz kiziniz muhtemelen basörtünüzü sizden daha çok koruyacak ve en önemlisi kizinizin hevesi kirilmayacaktir.

Kizlarimiza her firsatta genç kiz olunca tesettürün kendilerine farz oldugunu vurgulamaliyiz. Bunun Hazreti Allah tarafindan kadinlarin incitilmemesi için bir "muhafaza" oldugunu güzel bir dil ile anlatmaliyiz.

Maalesef günümüzde Hazret-i Allah'in koydugu hudutlar "Müslümanim!" diyen bazilari tarafindan alabildigince genisletiliyor, bazilari tarafindan da kisitlaniyor. Bu sebepten dolayi tesettürün niteliklerini çocuklarimiza "çok iyi" ögretmeliyiz. Tesettürde bulunmasi gereken nitelikler:

Yüz ve ellerin disinda kalan bedenin tümünü örtmeli. Vücudun çizgilerini göstermeyecek sekil ve bollukta olmali. Içini gösterecek sekilde (seffaf) olmamali. Kadinin elbisesinin erkegin elbisesine benzememeli. Dikkatleri çekecek sekilde renkli ve desenli olmamali. Adi ve seviyesiz kimselerin giyindigi elbiselere benzememelidir.

Saçlarimizi toplarken, basimizin deve hörgücüne benzememesine dikkat etmeliyiz. Zira bu konuda Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz söyle buyurur: "Iki sinif var ki bunlar cehennemliktir, fakat henüz onlari göremiyorum. (Bunlarin biri) giyimli fakat çiplak; (erkeklere) meyleden, (kendilerine) meylettiren kadinlardir. Bunlarin basinda yana yatmis deve hörgücünü andiran seyler vardir. Bunlar asla cenneti göremeyecek, kokusunu da alamayacaklardir. …" (Müslim)

Ayni zamanda kizlarimiza mahrem ve mahrem olmayan erkekler karsisinda giyimlerin degistigini anlatmaliyiz ki, fitrat icabi giyinmeye ve süslenmeye düskün olan kizlarimiz bu konuda tatmin olsun.

Dua ve niyaz ile vicdanlari egitmeye çalismaliyiz ki bir gün genç kizimiz, bizim baskimiz ile degil de, Hazret-i Allah'in sevgisi ile tesettüre bürünsün. Bilsin ki emri veren de O, hesaba çekecek olan da O. O ki; karanlik bir gecede ve gözden irak bir kayanin üzerinde yürüyen siyah karincanin yürüyüsü bile kendisinden gizli kalmayan Yüce Allah'tir.

Giyim-kusamda dikkat edilecek ve çocuklarimiza ögretilmesi gereken bir husus da kibirlenmek maksadiyla giyinmenin ne kadar büyük bir günah oldugudur:

"Dünya hayatinda söhret elbisesi giyen (kibirlenerek kendini begenerek) bir kimseye kiyamet günü Allah zillet elbisesi giydirir." (Ebu Dâvud)

Müslüman temiz ve güzel giyinir. Temiz ve güzel giyim ile kibir ve gösteris için yapilan giyim arasinda fark vardir. Zira Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz'e sahabeden birisi: "Kisi elbisesinin ve ayakkabisinin güzel olmasini ister?" diye sordugu zaman Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz söyle buyurdu:

"Muhakkak Allah güzeldir, güzeli sever. Kibir ise Hakk'a karsi direnmek ve insanlari da küçük görmektir." (Müslim). Güzel elbise giyinmek konusunda esas olan "niyet"tir.

Su bir gerçek ki gençlerimiz çevreden ve medyadan olumsuz yönde çok etkileniyor. Bu yüzden çocuklarimiza öncelikle kendimiz güzel bir örnek olmali, "Hazret-i Allah çocuklarimizi sevsin ve emirlerini de sevdirsin" diye dua etmeliyiz.

Selam olsun hidayete tabi olanlara
avatar
kabe_yolu

Mesaj Sayısı : 66
Kayıt tarihi : 20/10/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz