Aşka dair bir menkibe

Aşağa gitmek

Aşka dair bir menkibe

Mesaj  Su Bir Perş. Kas. 20, 2008 11:06 pm

Aşk'a dair


Yavuz Sultan Selim idari ve askeri dehasının yanında , büyük bir şairdir.Divan meydana getirecek sayıda şiirleri vardır.

Yavuz ile ilgili olarak anlatılan güzel bir hikayecik vardır.

Yavuz Sultan Selim, Mercidabık zaferinden dönüşte ordusuyla birlikte o kışı Şam’da geçirir. Şam’ın ileri gelenlerinden birinin konağında ağırlanmaktadır. Misafir edildikleri konakta hizmetkarlar sultanın çevresinde pervane olurlar.Hizmetkarlar arasında sultanın yatağını hazırlamakla görevlendirilmiş olan genç kız ise ,sultana aşık olur. Fakat bir türlü derdini söyleyemez.Bir gün cesaretini toplayıp , sultanın yatağını düzelttikten sonra yatağın yanındaki duvara şu mısrayı yazar.

“Aşık olan neylesin ?”

Bu mısrayı okuyan hünkar ,hemen altına ,

“Derdi ne ise söylesin.” mısrası ile karşılık verir.

Ertesi gece ,sultanın duvarında bir mısra daha vardır :

“Ya korkarsa neylesin?”
Bu olup bitenden çok duygulanan ve hoşuna giden Yavuz’un cevabı ise şöyledir:

“Hiç korkmasın söylesin”

güzel kız bu mısrayıda okuyunca sevincinden deliye doner çunku bir cihan padişahı tarafından aşkı kabul edilmiştir o akşam en güzel elbisesini giyerek Yavuz'un odasına girer,fakat heyecandan her tarafı tir tir titrer Yavuz o şahin gözlerini bu güzel kıza dikmiş bakar,kız bir iki adım attıktan sonra fazla heyecandan kalbi durur ve Yavuz'un önüne boylu boyunca yere uzanır Yavuz kızcağızı kucağına alır fakat seven, o masum tertemiz duygularla atan kalbi artık durmuştur.

Mısır seferini üç gün tehir eden Yavuz Selim, somaki mermer mezar yaptırır.İsmini bilmediği bu güzelin adı yerine de tuğrasını işletir ve tebdil giyerek kabri ziyaret eder.
avatar
Su
Admin

Mesaj Sayısı : 149
Kayıt tarihi : 17/10/08

Kullanıcı profilini gör http://hazret-forum.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz